ورود کاربر

نکات کلیدی

آکادمی اختلالات آب و الکترولیت – مبانی مایعات و الکترولیت ها

وبگاه پرستارنقش پرستار در مراقبت از بیماران مبتلا به اختلالاتی که بطور رادیکال روی تعادل مایعات و الکترولیت های بدن و همچنین تعادل الکترولیت ها و تعادل اسید – باز تاثیر می گذارد، روی بازیافت و حفظ حجم کافی مایعات و همچنین تعادل الکترولیت ها و اسید-باز متمرکز است. پیش بینی و پیشگیری از آسیب کلیوی ناشی از هیپوولومی (hypovolemia) یا نارسایی قلبی ناشی از اورلود مایعات و عدم تعادل الکترولیت ها نیز از اولویت های پرستاری مهم است. در اختلالاتی که ماهیت مزمن دارند، پرستار بایستی به بیمار و همراه وی آموزش های لازم را در مورد اقدامات لازم برای حفظ تعادل مایعات و الکترولیت ها، شناسایی و گزارش زودرس نشانه های نقص عملکرد قلبی یا کلیوی بدهد؛ تا درمان فورا انجام شود. همانطور که قبلا ذکر شد، درمان اختلال تعادل مایعات و الکترولیت ها می تواند موجب وقوع حالت متضاد آن شود اگر که پایش و کنترل دقیق صورت نگیرد. پایش بیمار برای حفظ و بازیافت هومئوستاز بدن حیاتی است.

وبگاه پرستاراختلالات و بیماری های زیادی می توانند به تعادل مایعات و الکترولیت ها و عدم تعادل اسید-باز بیانجامند، بخصوص آندسته از اختلالاتی که روی ADH تاثیر دارند. این اختلالات بیشتر از یک سیستم را درگیر کرده و نتیجه اش بیشتر از یک عدم تعادل است. پرستار بایستی براساس عارضه یا درمان بیمار، عدم تعادل را پیش بینی و پیشگیری کند. علائم عدم تعادل و بخصوص علائم نقص عملکرد عضلات و اعصاب، از جمله تغییر سطح هوشیاری در اثر عدم تعادل مایعات، عدم تعادل مایعات، الکترولیت ها، عدم تعادل اسید – باز و یا ترکیبی از آنها رخ می دهد.

نکات کلیدی این مبحث عبارتند از:
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت نارسایی قلبی در اثر هر اختلالی پیش می آید که به قلب آسیب زده یا استرس شدید وارد می کند و روی پیش بار (preload)، پس بار (afterload) یا قدرت انقباضی (contractility) قلب تاثیر دارد.
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت نارسایی سمت راست قلب موجب ادم بدن و ارگان ها می شود، در حالی که نارسایی سمت چپ قلب موجب ادم ریوی می شود.
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت درمان نارسایی قلبی روی کاهش حجم برای کاهش پیش بار و پس بار و افزایش عملکرد قلب و همچنین بهبود عملکرد قلبی متمرکز است.
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت برای پیشگیری از کاهش مفرط حجم در گردش و افزایش بار کاری عضلات قلب توسط داروهایی که قدرت انقباضی قلب را افزایش می دهند؛ درمان بایستی با احتیاط انجام شود.
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت ترشح افراطی یا کم هورمون ضد ادراری (ADH) موجب عدم تعادل مایعات، الکترولیت ها و اسید – باز می شود.
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت دیابت بی مزه (کمبود ADH) موجب افزایش بیش از حد برونده ادراری و دهیدراسیون می شود.
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت سندرم ترشح نامناسب هورمون ضد ادراری (SIADH) که ترشح بیش از حد ADH است، موجب احتباس ادرار و اورلود مایعات می شود.
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت دیابت، کمبود انسولین لازم برای حمل گلوکز به داخل سلول؛ می تواند موجب هیپرگلیسمی و دیورز اسموتیک شود.
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت زمانی که بدن بافت چربی را برای تولید انرژی می سوزاند، کتون ها تولید شده و موجب کتواسیدوز می شوند.
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت دیورز اسموتیک و کتواسیدوز موجب شیفت الکترولیت ها و از دست دادن و عدم تعادل الکترولیت ها می شوند.
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت علائم پر نوشی و پر ادراری در اختلالات منجر به دیورز و دهیدراسیون دیده می شود.
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت درمان بیش از حد یک عدم تعادل می تواند منجر به عدم تعادل متضاد ان شود؛ مثلا درمان افراطی هیپرمنیزیمی می تواند موجب عارضه متضاد آن یعنی هیپومنیزیمی شود.

لینک مطالب مرتبط


منبع:

Johnson J.Y., Lyons E., (2012). Fluids and Electrolytes Demystified, McGraw-Hill Companies, New York.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com