ورود کاربر

نکات کلیدی

آکادمی اختلالات آب و الکترولیت – مبانی مایعات و الکترولیت ها

وبگاه پرستارپتاسیم کاتیون اصلی داخل سلولی است و برای عملکرد طبیعی سلول لازم است. پتاسیم در تولید ایمپالس های الکتریکی و هدایت الکتریکی سلول های عصبی و عضلانی نقش حیاتی دارد. اصلی ترین تاثیر افزایش یا کاهش مفرط سطح پتاسیم بر تنظیم ریتم قلب و عملکرد عضلات و بخصوص عضله قلب است. به علاوه، عدم تعادل پتاسیم (سطح پتاسیم خارج از دامنه 3.5 تا 5 میلی اکی والان در لیتر) می تواند موجب عدم تعادل سایر الکترولیت ها و عدم تعادل اسید – باز شود که اینها به نوبه خود موجب بدتر شدن عدم تعادل پتاسیم می شوند. سایر نکات کلیدی مهم این مبحث عبارتند از:

  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت هیپرکالمی (Hyperkalemia) افزایش مفرط سطح پتاسیم خون است، می تواند در اثر افزایش مصرف یا کاهش دفع پتاسیم و یا حرکت پتاسیم از داخل سلول به خارج از سلول و به داخل مایع خارج سلولی رخ دهد.
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت افزایش سریع سطح پتاسیم موجب هیپرکالمی شده که می تواند سلول ها را بیش فعال و تهییج پذیر کند که نتیجه اش ایست قلبی است؛ در حالی که افزایش بطئی سطح پتاسیم به سطح افراطی موجب کاهش و سرکوب پتانسیل عمل و انفعالی شدن عصبی عضلانی می شود.
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت اصلی ترین علت هیپرکالمی نارسایی کلیوی است.
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت بیماری آدیسون (Addison’s disease)، سوختگی ها، صدمات ماهیچه ای، آسیب سایر بافت ها، داروهای نگهدارنده پتاسیم، اسیدوز می تواند منجر به هیپرکالمی شود.
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت هیپوکالمی (Hypokalemia) کاهش خیلی زیاد سطح پتاسیم خون است، در اثر مصرف زیاد دیورتیک ها، ترشح زیادی آلدسترون، تعریق، تبخیر، استفراغ، اسهال، روزه داری و گرسنگی کشیدن رخ می دهد.
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت عدم تعادل پتاسیم می تواند موجب عدم تعادل اسید – باز و سایر الکترولیت ها شود و اگر سریعا تصحیح نشود؛ عدم تعادل پتاسیم می تواند کشنده باشد زیرا منجر به نقص عملکرد سلول های عصبی و قلب می شود.
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت درمان زیادی یک عدم تعادل پتاسیم می تواند منجر به وضعیت مخالف آن شود، اگر احتیاط نشود.
منبع:

Johnson J.Y., Lyons E., (2012). Fluids and Electrolytes Demystified, McGraw-Hill Companies, New York.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com