ورود کاربر

سندرم خستگی مزمن

سندرم خستگی مزمن چیست؟

وبگاه پرستارسندرم خستگی مزمن یک بیماری پیچیده است که توسط خستگی مفرط بیشتر از 6 ماه مشخص می شود که با استراحت برطرف نشده و گروهی از علائم دیگر همراه آن وجود دارد که به طور ثابت به مدت حداقل شش ماه ادامه می یابند. در بسیاری از افراد سندرم خستگی مزمن اختلالی است که ناگهان شروع می شود، اغلب پس از یک عفونت شبیه به آنفولانزا یا یک دوره صدمه جسمی یا روانی از قبیل جراحی، سانحه صدمه زننده یا مرگ عزیزی رخ می دهد. در سایر موارد، سندرم خستگی مزمن به صورت تدریجی رخ می دهد. بیماری حداقل چندین ماه تا سال ادامه می یابد و تنها درصد کمی از افراد سلامت کامل خود را باز می یابند.

وبگاه پرستاربسیاری از افراد گاه به گاه احساس خستگی می کنند و بسیاری از آنها به دنبال درخواست کمک به پزشک و مراکز درمانی مراجعه می کنند. اکثر کسانی که خستگی مزمن (بلند مدت) را تجربه می کنند، ضرورتاً دچار سندرم خستگی مزمن نیستند. افسردگی و کار زیاد از علل شایع خستگی مزمن است.

وبگاه پرستارعلت اصلی سندرم خستگی مزمن هنوز مشخص نیست. این بیماری ممکن است در پی بعضی از عفونت های شناخته شده رایج از قبیل بیماری لایم یا بیماری مونونوکلئوز عفونی رخ دهد، اما همه موارد بیماری با عفونت قبلی همراه نیستند. آزمایشات نشان داده است که افراد دچار سندرم خستگی مزمن دارای ناهنجاری های مغزی، بخصوص در هیپوتالاموس (بخشی از مغز که هورمون ها و عملکردهای حیاتی را تنظیم می کند) و غده هیپوفیز هستند. همچنین بررسی ها نشان داده است که این بیماران دچار ناهنجاری بخشی از سیستم عصبی به نام سیستم اعصاب خودکار که کنترل کننده فشار خون، ضربان قلب، دمای بدن و عملکردهای حیاتی دیگر است، می باشند. برای مثال، بسیاری از بیماران مبتلا به سندرم خستگی مزمن دچار ضربان قلب بالای غیرطبیعی و یا فشار خون پایین هستند زمانی که مدتی می ایستند.

وبگاه پرستاردر افراد مبتلا به سندرم خستگی مزمن، چندین بخش از سیستم ایمنی برای مدت طولانی فعال باقی می ماند. شواهد رو به رشدی وجود دارد که بعضی از مبتلایان سندرم خستگی مزمن دچار اختلال ایمنی هستند، سیستم ایمنی آنها به بافت های خاصی از بدنشان حمله می کند.

وبگاه پرستاربیماران مبتلا به سندرم خستگی مزمن دچار نقص عملکرد سلول های بدن در تولید انرژی هستند. مطالعات حاکی از آن است که ژن های خاصی از این بیماران به طور متفاوتی ساخته می شود و فعالیت این ژن ها در سلول های سفید خون متفاوت است.

وبگاه پرستارآزمایشات مختلف مغزی، سیستم اعصاب خودکار و سیستم ایمنی ناهنجاری هایی نشان داده است که در افراد سالم همان سن و سال یا افراد مبتلا به سایر اختلالاتی که ممکن است موجب خستگی شوند از قبیل افسردگی؛ دیده نمی شود.

وبگاه پرستاربسیاری از ناهنجاری های سیستم ایمنی، متابولیسم انرژی و سیستم عصبی به نظر می رسد که در این بیماران می آید و می رود. به علاوه، تمامی ناهنجاری ها در تمامی بیماران مبتلا به سندرم خستگی مزمن دیده نمی شود.

علائم سندرم خستگی مزمن

وبگاه پرستارغالب ترین علامت سندرم خستگی مزمن احساس خستگی بی دلیل است که با استراحت برطرف نمی شود. این خستگی به اندازه کافی شدید هست که سطح فعالیت شخص را در منزل، در مدرسه یا محل کار بیشتر از 50% کاهش دهد. به علاوه، تشخیص سندرم خستگی مزمن منوط به آن است که شخص دارای حداقل چهار تا از علائم زیر باشد که حداقل شش ماه ادامه داشته باشند:

 • اختلال تمرکز یا حافظه کوتاه مدت، با شدت کافی که فعالیت های شخص در منزل، محیط کار، مدرسه یا مکان های اجتماعی را مختلف کند.
 • گلو درد
 • بزرگی غدد لنفاوی گردن یا ناحیه زیر بغل
 • درد عضلات
 • درد چند تا از مفاصل بدون قرمزی یا تورم
 • سردرد متفاوت: نوع جدیدی از سردرد، الگوی جدیدی از سردرد یا سردردی که نسبت به قبل خیلی شدیدتر باشد
 • خوابی که موجب احساس رفع خستگی نشود یا احساس کند که اصلا استراحت نکرده است
 • واکنش خیلی شدید و افراطی به ورزش: احساس مریض بودن بعد از یک فعالیت جسمی یا ورزش، اغلب تا روز بعد از ورزش یا فعالیت شروع نشود

وبگاه پرستارافراد مبتلا به سندرم خستگی مزمن اغلب دارای علائم دیگری نیز هستند که بخشی از تعریف رسمی بیماری نیست از قبیل تهوع یا مشکل تحمل مشروبات الکلی یا داروهایی که روی مغز تاثیر دارند. بسیاری از مردم همچنین آلرژی هایی از قبیل تب یونجه (رنیت آلرژیک) یا مشکلات عود کننده سینوس ها را تجربه می کنند.

وبگاه پرستارحدود نیمی از مبتلایان سندرم خستگی مزمن در طی چند ماه یا سال پس از شروع بیماری دچار افسردگی می شوند. هرچند، شواهد موجود حاکی از آن است که سندرم خستگی مزمن یک بیماری روانی نیست. بلکه یک بیماری جسمانی است که در عده ای منجر به افسردگی می شود.

تشخیص سندرم خستگی مزمن

وبگاه پرستارگرچه شواهدی در دسترس است که سندرم خستگی مزمن توسط مشکلات جسمی در سیستم ایمنی، متابولیسم انرژی و سیستم عصبی رخ می دهد، آزمایش یا رویه و تست تشخیصی برای تایید تشخیص سندرم خستگی مزمن وجود ندارد. تا زمانی که راه بهتری پیدا شود، پزشک بایستی سندرم خستگی مزمن را براساس علائم شخص و عدم رفع آنها با استراحت و اقدامات درمانی تشخیص دهد، اختلالی که بلند مدت طول می کشد.

وبگاه پرستاربه همین دلیل، پزشک سئولاتی در مورد علائم بیماری منجر به خستگی می پرسد از جمله:سندرم خستگی مزمن

 • کم کاری تیروئید (هیپوتیروئیدیسم)
 • نارسایی غده فوق کلیوی (نارسایی آدرنال)
 • اختلالات قلبی
 • آپنه خواب یا نارکولپسی
 • عوارض جانبی داروها
 • سرطان
 • هپاتیت B یا هپاتیت C
 • بیماری های روانی خاص بخصوص افسردگی اساسی، اختلال دوقطبی، اسکیزوفرنی، اختلالات هذیانی و جنون یا دمانس
 • اختلالات خوردن مثل بی اشتهایی عصبی یا پرخوری مرضی
 • سوء مصرف مواد و الکل
 • چاقی شدید

وبگاه پرستارپزشک وضعیت روانی شخص را بررسی و معاینه می کند. آزمایشات روتین خون ممکن است انجام شود از قبیل شمارش سلول های قرمز خون (هماتوکریت)، شمارش سلول های سفید خون و سایر شاخص های خونی، تست های عملکرد تیروئید، کلیه ها و کبد. ممکن است تست های تخصصی تری نیز لازم شود مثل آزمایش عملکرد سیستم اعصاب خودکار.

مدت مورد انتظار

وبگاه پرستاربرای اینکه تشخیص سندرم خستگی مزمن داده شود، علائم بایستی حداقل شش ماه ادامه داشته باشند. متاسفانه در بسیاری از افراد، علائم برای سال ها ادامه می یابد. علائم در یک یا دو سال اول شدیدتر هستند و سطح عملکرد بیشتر افراد با گذر زمان بهتر می شود. هرچند، تنها بخش و درصد خیلی اندکی از افراد مبتلا به سندرم خستگی مزمن مجددا سلامت کامل خود را بدست می آورند.

پیشگیری از سندرم خستگی مزمن

وبگاه پرستاراز آنجایی که هنوز علت ایجاد کننده این بیماری مشخص نیست، راهی برای پیشگیری از سندرم خستگی مزمن هنوز وجود ندارد.

درمان سندرم خستگی مزمن

وبگاه پرستاردرمان ثابت شده ای برای سندرم خستگی مزمن وجود ندارد. هم برنامه های ورزش هوازی تدریجی و هم درمان شناختی رفتاری – مشاوره های طراحی شده برای تغییر عقیده شخص نسبت به وضعیت – موجب بهبود سطح عملکرد بیمار می شود اما هیچکدام موجب علاج بیماری نمی شوند. در بیماران مبتلا به عارضه مشابه مثل فیبرومیالژی (fibromyalgia)، دوزهای کوچک داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای موجب بهبود علائم می شوند، شاید بخاطر بهبود خواب بیمار که به عنوان بخشی از بیماری مختل می شود. هیچ رویکرد منفردی برای بهبود شخص وجود ندارد و اشخاص مبتلا به سندرم خستگی مزمن به رویکردهای ترکیبی برای تخفیف علائم نیاز دارند. این بیماری به ندرت بطور کامل معالجه می شود و در حال حاضر شفا ندارد.

بطور کلی ترکیبی از درمان ها و اقدامات زیر برای این بیماران توصیه می شود:

 • تغییر سبک زندگی: بیمار تشویق شود که سطح فعالیت جسمی و استرس روانشناختی خود را کاهش دهد. بایستی یاد بگیرند که انرژی خود را برای انجام فعالیت های ضروری زندگی خود در منزل یا محل کار ذخیره کنند و از انجام فعالیت های غیر ضروری اجتناب کنند.
 • از سر گیری تدریجی اما مداوم ورزش: با کمک متخصص فیزیوتراپی یا جسم درمانی، بیمار بایستی برنامه تمرین و ورزش خود را از سر بگیرد و فعالیت جسمی تدریجی اما مداوم داشته باشند. بیماران انتظار می رود که روز بعد از ورزش احساس خیلی شدید خستگی داشته باشند. اگر چنین اتفاقی افتاد، توصیه می شود که تمرین و ورزش برای چند روز قطع و مجددا با شدت کمتر از سر گرفته شود. سرعت افزایش فعالیت و ورزش بایستی خیلی کند و تدریجی باشد.
 • درمان مشکلات روانی موجود: تقریبا 50 تا 60 درصد مبتلایان به سندرم خستگی مزمن دچار افسردگی هستند و درمان ضد افسردگی به آنها می تواند کمک کند. هرچند علائم خستگی مزمن به ندرت به طور کامل با درمان ضد افسردگی برطرف می شوند.
 • درمان درد: اگر بیمار درد دارد آسپرین، استامینوفن یا داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی می تواند کمک کننده باشد تا سردرد، درد عضلات یا درد مفاصل کاهش یابد. داروهای ضد افسردگی نیز ممکن است به کاهش درد مزمن کمک کنند.
 • درمان علائم آلرژی موجود: آنتی هیستامین ها و دکونژستان ها برای درمان علائم آلرژی بیماران مبتلا به سندرم خستگی مزمن استفاده می شوند.

پیش آگهی

وبگاه پرستارافراد مبتلا به سندرم خستگی مزمن معمولا در یک یا دو سال اول شدیدترین علائم بیماری را تجربه می کنند. پس از گذشت یک یا دو سال، شمار اندکی از بیماران بطور کامل بهبود می یابند، شمار اندکی نیز کاملا ناتوان می شوند. در بیشتر افراد بهبود تدریجی وجود دارد گرچه به سطح فعالیت یک فرد نرمال نمی رسند. بهبودی سندرم خستگی مزمن در افراد دارای شرایط زیر به ندرت رخ می دهد:

 • داشتن علائم بیماری برای مدت خیلی طولانی
 • افسردگی بلند مدت
 • شروع علائم در سن بالای 40 سال
 • وجود علائم جسمی چندگانه
دانلود بروشور آموزشی سندرم خستگی مزمن چیست؟

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com