ورود کاربر

علل و علائم هیپوولومی

آکادمی اختلالات آب و الکترولیت – مبانی مایعات و الکترولیت ها

وبگاه پرستارعلت هیپوولومی جذب ناکافی یا دفع مفرط مایعات است و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت دفع مایعات از طریق اسهال
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت دفع مایعات از طریق استفراغ
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت استفاده زیادی از دیورتیک ها
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت تروما یا بیماری کلیه
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت دفع خون
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت سوختگی ها
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت ادم یا تجمع مایع در بافت ها (برای نمونه پشام یا آناسارکا [anasarca] یا آسیت [ascites])

وبگاه پرستاربا توجه به نوع دفع مایعات و جایگزینی مایع، هیپوولومی می تواند به شکل زیر رخ دهد (در ارتباط با دفع سدیم):

 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت هیپوولومی ایزوتونیک (Isotonic hypovolemia): زمانی که آب و سدیم دفع می شود مثل اسهال
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت هیپوولومی هیپوناترمیک (Hyponatremic hypovolemia): زمانی که آب و سدیم دفع می شود، اما فقط آب به طور نسبی جایگزین می شود بدون اینکه جایگزینی سدیم معادل صورت گیرد
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت هیپوولومی هیپرناترمیک (Hypernatremic hypovolemia): زمانی که آب و سدیم دفع می شود اما فقط سدیم جایگزین می شود و جایگزینی کافی آب صورت نمی گیرد.

وبگاه پرستاربدن مکانیسم های جبرانی دارد که تا سر حد امکان به حفظ گردش خون ارگان های حیاتی کمک می کند و برای تحریک مصرف مایعات توسط شخص پیام های لازم را ارسال می کند مثل تحریک رفلکس تشنگی و حفظ مایعات از کلیه ها و روده. اگر مایعات به موقع بازیافت نشوند، آسیب جدی ممکن است با قصور مکانیسم های جبرانی به بافت ها وارد شود.

علائم و مکانیسم های جبرانی هیپوولومی عبارتند از:
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت انقباض عروقی منجر به تنگ شدن عروق برای حفظ فشار خون (فشار هیدرواستاتیک) مورد نیاز برای جلو راندن مایع حاوی اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز به خارج از عروق و داخل بافت ها.
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت انقباض عروقی خون را از بخش های خاصی از بدن مثل پوست و مجاری گوارشی که کمتر حیاتی محسوب می شوند، به مغز و سایر بافت های حیاتی منحرف می کند.
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت پاسخ اتوماتیک دیگری خونرسانی به کلیه ها را کاهش می دهد. این عمل چند هدف را لحاظ می کند شامل کاهش دفع مایعات از طریق کلیه ها، بنابراین برونده ادراری کاهش یابد، سیگنال کاهش حجم مایعات ارسال می شوند.
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت همانطور که مکانیسم های جبرانی شکست می خورند، علائم نورولوژیک از قبیل گیجی، تحریک پذیری، افت پیشرونده هوشیاری ممکن است ظاهر شود.
 • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت کاهش فشار پرفیوژن کلیوی موجب ماشه مکانیسم بازخوردی از قبیل سیستم رنین – آنژیوتنسین – آلدسترون برای تحریک انقباض عروقی و بازجذب سدیم و آب در تلاش برای افزایش حجم مایعات می گردد.

وبگاه پرستارگرچه برونده ادرار در افراد مختلف متفاوت است، حداقل دفع ادراری 30 میلی لیتر در ساعت (اندکی کمتر در نوزادان و بچه ها) برای تنظیم خونرسانی و عملکرد کافی کلیوی استفاده می شود، اما خروجی بالای ادرار ممکن است در حضور انواع خاصی از نارسایی کلیوی رخ دهد، بنابراین همیشه یک مقیاس جامع و موثر نیست.

وبگاه پرستارمحدودیت حجم مایعات موجب کاهش حجم ضربه ای قلب می شود. برای حفظ برونده قلبی، ریت قلب افزایش می یابد:

برونده قلبی (CO) = حجم ضربه ای (SV) ×  تعداد ضربان قلب (HR)
CO (cardiac output) = SV (stroke volume)  ×  HR (heart rate)

وبگاه پرستاربنابراین تاکیکاردی رخ می دهد. علاوه بر این، برای بیشینه سازی اکسیژناسیون خون در گردش کم، و از آنجایی که بافت ها هیپوکسیک می شوند، اسیدوز متابولیک رخ می دهد و سیستم تنفسی تحریک می شود که با ریت بالاتری کار کند، بنابراین تاکی پنه یا افزایش ریت تنفسی دیده می شود.

وبگاه پرستارمکانیسم های جبرانی ممکن است مدت زمانی ادامه یابند، اما بخاطر افزایش بار کاری قلب و ریه ها در این زمان می توان هزینه بالایی برای بدن داشته باشد، بخصوص در موقعیتی که مواد غذایی و اکسیژن محدودی به بافت ها تحویل می شود. سرعت بروز هیپوولومی مهم است زیرا مکانیسم های جبرانی بیمار مبتلا به افت سریع مایعات فرصت محدودی دارند که تاثیر کمبود مایعات را کمینه کنند. برای بازیافت وضعیت مایعات و رفع هیپوولمی لازم است که مشکل زمینه ای حل شود، قبل از اینکه مکانیسم های جبرانی شکست بخورند.

منبع:

Johnson J.Y., Lyons E., (2012). Fluids and Electrolytes Demystified, McGraw-Hill Companies, New York.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com