ورود کاربر

سیستم تنفسی

آکادمی اختلالات آب و الکترولیت – مبانی مایعات و الکترولیت ها

وبگاه پرستاراستنشاق دوده و آسیب به ساختمان های ریه در اثر استنشاق گازهای داغ می تواند موجب سوختن برونشیول ها و انسداد یا کولاپس آلوئول ها شود. به علاوه، سوختگی قفسه سینه می تواند موجب کاهش عمق تنفس شود، اگر سوختگی به صورت محیطی دور تا دور قفسه سینه را در برگیرد و تنفس را شدیداً محدود می نماید. استنشاق مونوکسید کربن می تواند گیرنده های اکسیژن روی هموگلوبین را اشغال کرده و اکسیژناسیون بافتی را به مخاطره بیندازد. نتیجه نهایی کاهش تهویه و هیپوکسی و همچنین هیپرکاربی (hypercarbia) یا بالا رفتن سطح دی اکسید کربن است.

صدمه سوختگی ⇐⇐ استنشاق دوده و خاکستر ⇐⇐ انسداد آلوئول ⇐⇐ استنشاق مونوکسید کربن ⇐⇐ تشکیل کربوکسی هموگلوبین (مونو اکسید کربن با گیرنده های اکسیژن باند میشود) ⇐⇐ آسیب حرارتی به برونشیول ها و آلوئول ها ⇐⇐ آسیب و کولاپس آلوئول ها ⇐⇐ هیپوکسی و هیپرکاربی (بالا رفتن سطح دی اکسید کربن) ⇐⇐ عدم تعادل ناشی از آن

وبگاه پرستارعدم تعادل های ناشی از صدمه سوختگی سیستم تنفسی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت اسیدوز تنفسی در اثر افزایش سطح دی اکسید کربن
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت اسیدوز متابولیک در اثر هیپوکسی، متابولیسم بی هوازی و اسیدوز لاکتیک
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت هیپوکلرمی (Hypochloremia) – کلرید برای بافر کردن اسید به صورت NH4Cl دفع می شود
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت هیپرکالمی (hyperkalemia) پتاسیم به خارج از سلول فرستاده می شود، همانطور که یون های H+ برای بافر کردن اسید اضافه به داخل سلول فرستاده می شوند.
  • آکادمی اختلالات آب و الکترولیت هیپوکلسمی (Hypocalcemia) – اسیدوز موجب می شود که کلسیم بیشتری با پروتئین باند شده، مقدار یون های Ca2+ را کاهش می دهد

وبگاه پرستارهیپرفسفاتمی (Hyperphosphatemia) – سطح فسفات به بالاتر از 4.6 میلی گرم در دسی لیتر در بزرگسالان و 6.6 میلی گرم در دسی لیتر در بچه ها [1.46 میلی مول در لیتر در بالغین یا 2.2 میلی مول در لیتر در بچه ها] افزایش می یابد، همانطور که فسفات و یون های هیدروژن از سلول بیرون رانده می شوند؛ گرچه پایین بودن سطح کلسیم نیز موجب تحریک خروج فسفات از سلول می شود تا از تشکیل فسفات کلسیم و بدتر شدن افت کلسیم در گردش پیشگیری شود.

وبگاه پرستارهیپرکاربی یا بالا رفتن سطح دی اکسید کربن موجب اسیدوز تنفسی خواهد شد. ریت تنفسی ممکن است در تلاش برای دفع دی اکسید کربن اضافه بالا برود، اما مسدود بودن راه های هوایی موجب بی اثر شدن این تلاش می شود. شیفت الکترولیت ها برای متعادل سازی اسیدوز ممکن است رخ دهد.

وبگاه پرستاربه علاوه، هیپوکسی موجب متابولیسم بی هوازی بافت ها می شود که به اسیدوز لاکتیک می انجامد. در حالی که تنفس طبیعتا برای بافر کردن اسیدوز متابولیک افزایش می یابد، آسیب ریوی موجب کاهش یا بی اثر شدن این مکانیسم می شود.

درمان آسیب تنفسی شامل اکسیژن مکمل، لوله گذاری تراشه (اینتوباسیون)، تهویه مکانیکی در صورت وجود اندیکاسیون و همچنین استفاده از اتاقک هیپرباریک است تا دی اکسید کربن اضافه در صورت نیاز دفع شود. هر گونه محدودیت قفسه سینه در اثر سوختگی پوست قفسه سینه از طریق جراحی رفع می شود. پرستار بایستی گازهای خون شریانی و سطح اشباع اکسیژن بیمار را پایش کند و از این طریق اثربخشی درمان ها را بررسی کند. به علاوه، پرستار بایستی بیمار را از نظر نشانه های اسیدوز و عدم تعادل اسید – باز تحت نظر داشته باشد.

لینک مطالب مرتبط


منبع:

Johnson J.Y., Lyons E., (2012). Fluids and Electrolytes Demystified, McGraw-Hill Companies, New York.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com