ورود کاربر

گازهای خون شریانی

pH

آکادمی اختلالات آب و الکترولیت – مبانی مایعات و الکترولیت ها

وبگاه پرستارتعریف pH : pH نشانگر غلظت یون هیدروژن [+H] در خون است. بین pH و غلظت یون هیدروژن رابطه معکوس وجود دارد؛ بنابراین بالا رفتن pH نشانگر کاهش سطح یون هیدروژن خون است و کاهش pH نشانگر بالا رفتن سطح یون های هیدروژن است. دامنه طبیعی pH خون انسان بین 7.35 تا 7.45 در بالغین و بچه ها است. در نوزادان و شیرخواران کوچکتر از 2 ساله دامنه pH کمی متفاوت بوده و بین 7.32 تا 7.49 است.

وبگاه پرستاراگر مقدار pH نشانگر وجود یون هیدروژن زیادی باشد، اسیدوز (pH کمتر از 7.35) گفته می شود و اگر سطح یون های هیدروژن کم باشد آلکالوز (pH بیشتر از 7.45) اطلاق می شود. pH نشانگر وضعیت کلی تعادل اسید – باز است اما نشانگر منبع عدم تعادل نیست مگر به همراه سطح مقادیر سایر تست ها (Pco2 و HCO3) تفسیر شود.

Pco2

وبگاه پرستاراندازه فشار نسبی CO2 در خون شریانی را Pco2 می گویند و یکی از نشانه های وضعیت تهویه است. عموماً 90% از CO2 بدن در سلول های قرمز خون وجود دارد و 10 درصد مابقی در پلاسما حل است. زمانی که بیمار نفس می کشد، CO2 با بازدم خارج می شود و از بدن دفع می شود. هرچه ریت تنفس سریعتر باشد یا تنفس عمیق تر باشد، CO2 بیشتری دفع می شود. CO2 فرآورده اضافی متابولیک است و با سطح اسید خون همیاری می کند. همانطور که در سطح Pco2 خون افزایش می یابد، میزان pH کاهش می یابد و برعکس. دامنه طبیعی Pco2 بدن بین 35 تا 45 میلی متر جیوه (35–45 mm Hg) در بالغین و 26-41 میلی متر جیوه (26–41 mm Hg) در بچه های کوچکتر از 2 ساله است.

HCO3 / بیکربنات

وبگاه پرستاربیشتر CO2 موجود در بدن به صورت ترکیب بوده و به شکل بی کربنات یا HCO3 است. بی کربنات یک باز ضعیف است و فرآورده زائده متابولیسم بدن است. سطح H2CO3 بدن توسط دفع یا بازجذب کلیوی و جهت تعادل اسید – باز بدن تنظیم می شود. بیکربنات با pH دارای رابطه مستقیم است. همانطور که سطح بیکربنات افزایش می یابد، سطح pH افزایش می یابد. دامنه طبیعی HCO3 انسان 21-45 میلی اکی والان در لیتر (21–45 mEq/L) در بالغین و 16-24 میلی اکی والان در لیتر (16–24 mEq/L) در نوزادان و شیرخواران است.

Po2

وبگاه پرستارفشار اکسیژن (Po2) اندازه غیر مستقیم محتوای اکسیژن خون شریانی است. Po2 نشانگر کشش O2 حل شده در پلاسما است. دامنه طبیعی آن بین 80-100 میلی متر جیوه (80–100 mm Hg) در بزرگسالان و 60-70 میلی متر جیوه (60–70 mm Hg) در نوزادان است. سطح Po2 نشانگر میزان اثربخشی تهویه بیمار در رساندن اکسیژن به بافت ها است. سطح اکسیژن می تواند تحت تاثیر هر گونه وضعیتی باشد که اکسیژن رسانی به ریه ها یا از بافت ریه به خون را تحت تاثیر قرار دهد. اگر سطح اکسیژن خیلی پایین باشد، متابولیسم در محیط بدون اکسیژن رخ می دهد (برای نمونه، محیط بی هوازی) و اسید لاکتیک تولید می شود که با ایجاد اسیدوز متابولیک (metabolic acidosis) همیاری می کند.

اضافه باز (Base Excess )

وبگاه پرستاراضافه باز (BE) یک مقدار محاسباتی است و نشانگر مقدار آنیون های بافری در خون است (عمداً HCO3، همچنین هموگلوبین، پروتئین ها، فسفات ها و مانند اینها). دامنه طبیعی BE حدود mEq/L ±2 است. اضافه باز (BE) منفی (3– mEq/L یا کمتر) نشانگر کمبود باز و اسیدوز متابولیک است (مثل کتواسیدوز یا اسیدوز لاکتیک). اضافه باز (BE) مثبت (3 mEq/L یا بیشتر) نشانگر آلکالوز متابولیک است (ممکن است در جبران اسیدوز تنفسی رخ دهد).

منبع:

Johnson J.Y., Lyons E., (2012). Fluids and Electrolytes Demystified, McGraw-Hill Companies, New York.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com