ورود کاربر

آناتومی آنو-رکتال

در این مطلب می خوانیم:

  • آناتومی مقعد – رکتوم
  • تصویر مقعد
  • مشکلات مقعدی
  • خونریزی مجاری گوارشی
  • مشکلات مقعد
  • وجود شی خارجی در مقعد
  • خارش یا پورپورا
  • هموروئید

وبگاه پرستاردیافراگم لگنی، حفره لگن و حفره ایسکیوآنال ساختار پیچیده ای است و پرداختن به جزئیات آن در این مقول نمی گنجد. در عمل با ساختمان و آناتومی سطحی این ناحیه سروکار داریم. بنابراین رویکردی سطحی به آناتومی مقعد و رکتوم خواهیم داشت.

کانال آنال

وبگاه پرستارکانال مقعد یا کانال آنال تقریباً 2.3 تا 3.5 سانتیمتر است و بخش نهایی روده بزرگ است، کانال آنال از بعد بالایی دیافراگم لگن تا مقعد کشیده شده است. دو طرف کانال مقعد توسط اسفنکتر (دریچه) خارجی و داخلی مقعد ختم می شود و بین رباط آنوکوکسیگال و تنه پرینال قرار دارد.

وبگاه پرستاراسفنکترهای داخلی مقعد به صورت دریچه غیر ارادی بوده و توسط رشته های اعصاب پاراسمپاتیک عصب دهی می شوند، اعصابی که از میان اعصاب لگنی عبور می کنند. این اسفکنتر در پاسخ به فشار (گاز یا مدفوع) شل شده و آمپول رکتال را گشاد می کنند.

وبگاه پرستاراسفنکتر خارجی مقعد یک اسفنکترارادی است و توسط عصب S4 از میان عصب رکتال تحتانی عصب دهی می شود.

وبگاه پرستاربالاترین بخش کانال آنال توسط یک سری از پل های مخاطی ایجاد شده است که ستون های آنال نامیده می شوند. این ستون ها حاوی شاخه های انتخایی شریان و ورید رکتال فوقانی هستند و در بخش نهایی رکتوم یعنی آنوس یا مقعد ختم می شوند.

آموزش بیمار – مشکلات مقعد

خط شانه ای

وبگاه پرستارخط شانه ای (Pectinate Line) که تحت عنوان خط دندانه دار یا خط دندانه مخاطی-جلدی هم شناخته می شود، از نظر بالینی اهمیت دارد زیرا مشهود بوده و سطح تقریبی تغییرات آناتومیکی است که در ادامه شرح داده می شود. این خط در تحتانی ترین سطح از ستون های آنال قرار دارد و نشانگر محل تلاقی بخش فوقانی کانال آنال و بخش تحتانی است. اتصالات شریانی، وریدی و عصبی مختلفی در بالا و پایین این خط وجود دارد.

خونرسانی و عصب دهی مقعد و رکتوم

وبگاه پرستاربخش فوقانی کانال آنال (که بالای خط دندانه ای واقع است) توسط شریان رکتال فوقانی خونرسانی می شود. زیر خط دندانه ای، شریان های رکتال تحتانی خونرسانی می کنند و بخش های تحتانی و انتهای رکتوم و مقعد را سیراب می کنند. بین این دو بخش، شریان رکتال میانی خونرسانی می کند.

وبگاه پرستاریک شبکه از وریدها دور کانال آنال وجود دارد. بالای خط دندانه ای شبکه رکتال داخلی وجود دارد که به ورید رکتال فوقانی می ریزد. زیر این خط شبکه تخلیه به ورید رکتال تحتانی وجود دارد. همانند سیستم شریانی، سیستم وریدی رکتال میانی نیز وجود دارد که عمدتا مخاط میانی و آناستوموزهای میانی را همراه با ورید فوقانی و تحتانی خون کشی می کنند.

آموزش بیمار – مشکلات مقعد

وبگاه پرستارگرچه در تصویر فوق نشان داده نشده است، بالا و پایین خط دندانه ای، شبکه تخلیه لنفاوی نیز وجود دارد که به گره های لنفاوی ایلیاک داخلی می ریزند. پایین خط دندانه ای به گره های لنفاوی اینگوینال سطحی می ریزند.

وبگاه پرستارکانال دارای سیستم عصب دهی متفاوتی در بالا و پایین خط دندانه ای است. در بالا خط، عصب دهی بصورت احشایی است، از شبکه هیپوگاستریک تحتانی عصب می گیرد. از آنجایی که عصب دهی بصورت احشایی است، تنها به کشش و گشاد شدن کانال حساس است. زیر خط دندانه ای توسط اعصاب سوماتیک عصب دهی می شود و از اعصاب رکتال تحتانی عصب می گیرد. از آنجایی که اعصاب سوماتیک هستند، نسبت به درد، دما و لمس حساس است.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com