ورود کاربر

شقاق مقعد

شقاق مقعد چیست؟

وبگاه پرستارشقاق مقعد یا فیشر آنال (anal fissure) برشی در لایه های پوششی رکتوم (کانال مقعد) است که در طی اجابت مزاج دردناک است. این عارضه یک بیماری ساده است و موجب عوارض و مشکلات جدی برای شخص نمی شود.

وبگاه پرستاربیشتر شقاق های مقعد با درمان های خانگی در طی چند روز تا چند هفته بهبود می یابند. این نوع را شقاق یا فیشر کوتاه مدت یا فیشر حاد می گویند. اگر فیشر آنال یا شقاق در طی 8 ا 12 هفته بهبود نیابد، فیشر مزمن اطلاق می شود. فیشر مزمن به درمان طبی نیاز دارد.

وبگاه پرستار

شقاق مقعد و فیستول مقعد
نمای شماتیک فیشر آنال و فیستول آنال

فیشر مقعد یک عارضه شایع است. تمامی افراد در تمامی سنین را درگیر می کند، بخصوص افراد جوان و کسانی که از مشکلات سلامتی دیگر رنج می برند.

علت شقاق مقعد چیست؟

وبگاه پرستارشقاق مقعد در اثر صدمه یا آسیب به کانال مقعد رخ می دهد. صدمه و آسیب زمانی به کانال مقعد وارد می شود که:

 • مدفوع دفعی بزرگ است و مدفوع کلفت از مقعد خارج می شود
 • شخص دچار یبوست بوده و زور می زند که مدفوع خشک و سفت را دفع کند
 • اسهال طولانی و تکراری وجود دارد
 • زایمان (تولد بچه به کانال آنال تروما وارد می کند)

وبگاه پرستارفیشر مقعد ممکن است در اثر معاینه مقعد، مقاربت جنسی از پشت، یا فرو کردن اشیای خارجی در مقعد رخ دهد. در بعضی از موارد شقاق مقعد در نتیجه بیماری کرون که یک بیماری اتوایمون است، ایجاد می شود.

وبگاه پرستاربیشتر صاحبنظران معتقدند که وجود کشیدگی و تنش زیاد در دو حلقه عضلانی (اسفنکترها یا دریچه های مقعد) که مقعد را کنترل می کنند می تواند موجب بروز فیشر شود. اسفنکتر خارجی مقعد ارادی بوده و تحت کنترل شخص است. اما اسفنکتر داخلی مقعد غیر ارادی است و شخص کنترلی روی آن ندارد. این عضلات تمام وقت تحت فشار و تنش هستند. اگر فشار وارد خیلی زیاد باشد می تواند موجب اسپاسم و گرفتگی این عضلات شده و خونرسانی به مقعد را کاهش دهد و موجب فیشر شود. همین فشار نیز از بهبودی و خوب شدن شقاق پیشگیری می کند.

علائم شقاق چیست؟

وبگاه پرستارعلائم شقاق یا فیشر آنال عبارتند از:

 • درد تیز، نیش دار و سوزناک در طی اجابت مزاج علامت اصلی شقاق است. درد فیشر ممکن است خیلی شدید باشد. می تواند خفیف و مختصر باشد و چند لحظه طول بکشد یا چند ساعت پس از اجابت مزاج درد ادامه یابد.
 • خارش مقعد
 • خونریزی مقعد: ممکن است لکه های کوچک خون روشن قرمز بر روی دستمال توالت دیده شود یا چند قطره خون از مقعد داخل آب توالت بچکد. خون حاصل از خونریزی شقاق جدای از مدفوع است. وجود خون خیلی تیره یا مدفوع سیاه و قیری شکل و براق یا خون قرمز تیره مخلوط با مدفوع ممکن است نشانه مشکلات جدی دیگری باشد و نشانه شقاق نیست). اگر در هر بار اجابت مزاج خون روشن روی مدفوع یا دستمال توالت مشاهده می کنید، به پزشک یا پرستاری خود اطلاع دهید.

وبگاه پرستارگاهی اوقات یک فیشر آنال (شقاق مقعد) ممکن است به صورت زخمی بدون درد باشد که بهبود نمی یابد. ممکن است گاهی خونریزی داشته و گاهی خونریزی نداشته باشد. ممکن است علائم دیگر را داشته یا نداشته باشد.

برای مطالعه جزئیات و علائم فیشر مقعد یا شقاق کلیک کنید.

شقاق مقعد چگونه تشخیص داده می شود؟

وبگاه پرستارتشخیص شقاق چیست؟ پزشک ممکن است شقاق را براساس علائم شما و معاینه فیزیکی تشخیص دهد:

 • مشاهده مستقیم شقاق با کنار زدن باسن ها
 • معاینه رکتوم با انگشت (توش رکتال). پزشک انگشت خود را که دستکش دارد با لیز کننده چرب کرده و به مقعد شما فرو می کند و داخل مقعد را لمس و بررسی می کند.
 • آنوسکوپی (Anoscopy): همانند هر اسکوپی دیگری، آنوسکوپی مشاهده مستقیم کانال مقعد توسط لوله نازک و توخالی است که نوک آن یک لامپ وصل است و داخل کانال رکتوم را روشن می کند.

وبگاه پرستارپزشک ممکن است تا ترمیم فیشر صبر کرده و سپس به معاینه رکتوم و آنوسکوپی بپردازد. اگر لازم باشد که همان لحظه معاینه انجام شود، ممکن است ناحیه با استفاده از دارو بی حس شود.

وبگاه پرستارممکن است در طی معاینه مقعد و کانال رکتوم، مشکلات دیگری نیز تشخیص داده شود که عامل ایجاد کننده فیشر هستند. داشتن چندین فیشر یا داشتن یک یا چند فیشر در نواحی مختلف مقعد می تواند نشانه مشکلات جدی دیگر از قبیل بیماری های التهابی روده و یا تضعیف سیستم ایمنی بیمار باشد.

درمان شقاق چیست؟

وبگاه پرستاربیشتر شقاق های کوتاه مدت (حاد) مقعد را می تواند با درمان های خانگی در طی 4 تا 6 هفته درمان کرد. درد حین اجابت مزاج معمولا در چی چند روز پس از شروع درمان خانگی برطرف می شود.

وبگاه پرستارمراحل متعددی وجود دارد که می توان برای تسکین علائم استفاده کرد و به درمان و ترمیم فیشر مقعد کمک می کنند:

 • تلاش برای پیشگیری از یبوست: برای مثال:
  • استفاده از غذاهای سرشار از فیبر از قبیل میوه و سبزیجات، مغزها و دانه های کامل و غذاهای سبوس دار
  • نوشیدن مایعات فراوان
  • انجام ورزش منظم روزانه
  • استفاده از مکمل های تجاری فیبر از قبیل سیتروسل یا متاموسیل در صورت نیاز.
  • برنامه ریزی کردن زمان دفع مدفوع در روز و رعایت رژیم دفع مدفوع و اجابت مزاج بدون زور زدن
 • مصرف نرم کننده های مدفوع (مثل پارافین خوراکی) یا مسهل ها برای راحت تر کردن دفع مدفوع و پیشگیری از یبوست. از مصرف بلند مدت مسهل ها بدون مشورت با پزشک یا پرستار اجتناب شود.
 • نشستن در حمام نشیمن. وان حمام یا لگن یا هر ظرفی که بیشتر از 5 اینچ عمق داشته باشد را با آب گرم (نه آب داغ) پر کرده و باسن خود را به اندازه سه اینچ در داخل آب فرو کرده و بمدت 15 دقیقه نگهدارید. اینکار را سه بار در روز انجام دهید، بخصوص بعد از اجابت مزاج. این عمل را حمام نشیمن یا سیتز بث (sitz bath) می نامند. این عمل موجب نرم شدن بافت زخمی شده و به شل شدن اسفنکترهای داخلی و خارجی مقعد کمک می کند.
 • با پزشک خود در مورد استفاده از کرم های بدون نسخه مثل زینک اکسید (zinc oxide)، محصولات اچ (Preparation H)، آنوسول (Anusol)، یا هیدروکورتیزون 1% برای مدت کوتاه مشورت کنید. اینها به نرم و شل شدن بافت های مقعد کمک می کنند. اما فیبر و حمام نشیمن بهترین اقدام خانگی برای رفع علائم شقاق است.
 • بجای استفاده از دستمال توالت، از دستمال مرطوب ویپ مقعد یا دستمال مرطوب بچه استفاده کنید و از مالیدن دستمال توالت به مقعد خود اجتناب کنید.

وبگاه پرستارهرگز از دفع مدفوع و اجابت مزاج اجتناب نکنید. حتی زمانیکه آگاهی از دردناک بودن دفع شما را مضطرب می کند. اجتناب از دفع مدفوع به خاطر دردناک بودن اجابت مزاج موجب یبوست و بدتر شدن اوضاع می شود و موجب باز شدن فیشر در هر بار دفع مدفوع خشک و سفت می شود. بنابراین برنامه ای برای دفع روزانه خود تدوین کنید و از آن تبعیت کنید (مثلا دو بار در روز و هر روز سر همان ساعت روی توالت بنشینید و مقعد خود را تربیت کنید).

اگر شقاق خودبخود خوب نشود، چکار باید کرد؟

وبگاه پرستاراز هر ده شقاق، نه تا خودبخود و با درمان های خانگی بهبود می یابند که شامل استفاده از نرم کننده های مدفوع یا مکمل های فیبر و انجام منظم حمام نشیمن است. حدود 4 تا از هر 10 شقاق بلند مدت (مزمن) پس از استفاده از درمان های خانگی بهبود می یابند.

وبگاه پرستاراما همه فیشرهای مقعد با درمان خانگی بهبود نمی یابند. اگر فیشر یا شقاق بیشتر از 8 تا 12 هفته باقی ماند، ممکن است به تجویز دارو نیاز داشته باشد. این داروهای شامل کرم نیتروگلیسرین، داروهای فشار خون بالا به شکل قرص یا ژل، تزریق سم بوتولینوم (بوتوکس) است.

وبگاه پرستاراگر دارو نتواند علائم و زخم شقاق را برطرف کند، ممکن است جراحی لازم باشد. رایجترین جراحی مورد استفاده در درمان شقاق، اسفنکترکتومی جانبی داخلی (lateral internal sphincterotomy) است. در این رویه پزشک برشی بر روی اسفنکتر داخلی ایجاد می کند که گرفتگی و اسپاسم اسفنکتر را برطرف کرده و عضله شل می شود که موجب بسته شدن فیشر می گردد.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com