ورود کاربر


اعلان خطر (Early warning)

سیستمهای اعلام خطر زودرس اسما شامل زنجیره: شناخت و نقشه برداری تهدید؛ پایش و پیش بینی وقایع مشرف به وقوع؛ پردازش و انتشار اخطار قابل درک و فهم برای مسئولین سیاسی و عوام؛ اقدامات مناسب و به موقع در پاسخ به اخطار زودرس یا اولیه است.

سیستم اعلان خطر (Early warning system)

سیستم مراقبت و واکنش بیماری های واگیر است که برای تشخیص هر چه زودتر تغییرات میزان شیوع یا دفعات و پدیده نرمال مشاهده شده همیشگی استفاده می شود.

اثربخشی (Effectiveness)

فرآیند انجام کارها در مناسب ترین سطح با ارزشمندترین اجرا است. اندازه وسعت مفید بودن یک مداخله، رویه، رژیم، سرویس خاص بکارگرفته شده است، زمانی که در میدان با شرایط روتین بکار گرفته می شود، کاری که باید برای جمعیت خاصی انجام دهد را انجام می دهد، سطحی است که مداخله یا فعالیت مراقبت بهداشتی اهداف مورد نظر را لحاظ می کنند.

فوریت (Emergency)

فوریت اصطلاحی است که یک وضعیت را توصیف می کند. یک اصطلاح حاشیه ای است، مستلزم تصمیم گیری و پیگیری از طریق اقدامات فوق عادی است. اعلان وضعیت اورژانس یا فوریت زمانی لازم می شود که توسط شخص مسئول اعلان شود، کسی که در نقطه زمانی خاص مسئول آن بوده و در موقع مناسب این فوریت رفع می شود. بنابراین فوریت و اورژانس معمولا بر حسب زمان و مکان اعلان می شود، مستلزم مقدار آستانه قابل تشخیص است، دلالت بر قواعدی برای درگیری در کار و راهبردی برای خروج است. از نظر مفهومی با پاسخ در ارتباط است.

آمادگی برای فوریت (Emergency preparedness)

اقداماتی است که برای اورژانس های پیش بینی شده تعبیه می شود تا پاسخ سریع، موثر و مناسب به موقعیت تسهیل شود.

مرکز عملیات اورژانس (معا) (Emergency Operations Center (EOC))

تسهیلاتی است که رسما جهت هدایت و هماهنگی یا کلیه فعالیت ها در طی فاز واکنش و پاسخ به سانحه تخصیص یافته است.

پاسخ اورژانسی (Emergency Response)

اقداماتی است که در پاسخ به اخطار یا خبر رسانی سانحه انجام می شود تا اثرات منفی نهایی آن کمینه شده یا حذف شود؛ اقداماتی که برای نجات و حفظ مردم و ارائه خدمات اولیه در صحنه اصلی تحت تاثیر سانحه و تا زمانی که حالت اورژانس مستولی است، انجام می شود، پاسخ اورژانسی اطلاق می شود. این پاسخ شامل (مکان یا زمان نیاز) این موارد است: تخلیه (قبل یا بعد از وقوع حادثه) و سایر اقدامات احتیاطی، اقدامات مبارزه با آتش و سیل، جستجو امداد، تسکین و تخفیف، برقراری خطوط ضروری ارتباطی و حمل نقل. اقدامات احتیاطی (قبل از وقوع) براساس طرح آمادگی مدون انجام می شود. پاسخ های اورژانس پس از وقوع براساس بررسی و شناخت (پس از وقوع) برنامه ریزی و اجرا می شود.

آستانه فوریت (Emergency threshold)

نرخ مرگ و میری که بیشتر از آن گفته می شود وضعیت فوریت یاوضع اضطراری رخ داده است. معمولا اگر نرخ خام مرگ و میر بیشتر از یک نفر در هر 1000 نفر باشد، یا نرخ مرگ و میر زیر پنج سال 2 نفر به ازای هر 10000 نفر در روز باشد، آستانه اورژانس رخ داده است.

اپیدمی (Epidemic)

وقوع موارد یک بیماری، رفتار خاص مرتبط با سلامتی، یا واقعه خاص مرتبط با سلامتی که بوضوح فراتر از توقع نرمال است؛ در یک جامعه یا منطقه را اپیدمی یا همه گیری گویند. جامعه یا منطقه و دوره ای که موارد در آن رخ می دهد به دقت تعیین می شوند. تعداد موارد نشانگر وجود یک اپیدمی با توجه به عامل بیماری، سایز و نوع جمعیت مبتلا، تجربه قبلی یا فقدان تماس با بیماری، زمان و مکان وقوع بیماری می تواند متفاوت باشد.

آستانه اپیدمی (Epidemic threshold)

آستانه اپیدمی تعداد یا تراکم میزبان های حساس برای وقوع یک اپیدمی خاص است. از آستانه اپیدمی برای تایید وقوع فوریت یک اپیدمی استفاده می شود تا اقدامات لازم برای کنترل آن به عمل آید.

تساوی در بهداشت (Equity in health)

تساوی بهداشت بدین معنی است که همه بایستی سهم و فرصت منصفانه ای برای دستیابی به فرصت بهداشتی کامل داشته باشند، و کسی نباید از دستیابی به این پتانسیل منع شود.

ارزشیابی (Evaluation)

بررسی و شناخت نظامدار تناسب، کفایت، پیشرفت، کفایت یا اثربخشی یک سیاست، برنامه یا پروژه در رابطه با هدف و مقصد در نظر گرفته شده برای آن است. فرایند تعیین امتیاز، ارزش یا بهای چیزی یا محصول یک فرایند است. بررسی سیستماتیک و بی غرض اقدامات بشر دوستانه ای است که به هدف بهبود سیاست ها و اقدامات و بهینه سازی مسئولیت پذیری و پاسخگویی ایجاد می شود. بررسی و شناخت نظامدار و هدفمند یک پروژه، برنامه، سیاست در حال اجرا یا کامل؛ طراحی، اجرا و نتایج آن است. هدف تعیین تناسب و برآورده شدن اهداف، توسعه کارایی، اثربخشی و تاثیر و قابلیت پایداری است. ارزیابی به فرآیند تعیین ارزش یا اهمیت یک فعالیت، سیاست یا برنامه اطلاق می شود. ارزشیابی در بعضی موارد شامل تعریف استانداردهای مناسب، بررسی عملکرد مطابق با این استانداردها، بررسی نتایج واقعی و مورد انتظار و تعیین درس های آموخته شده از این برنامه است.

نرخ مرگ و میر مازاد (excess mortality rate)

مرگ و میر بیشتر از آنچه طبق نرخ مرگ و میر غیر بحرانی در جمعیت مورد نظر انتظار می رود. مرگ و میر مازاد بنابراین مرگ و میری است که قابل تخصیص به شرایط بحران است. می توان آن را به صورت ریت بیان کرد (تفاوت بین نرخ مرگ و میر بحران و غیر بحران است) و یا به صورت تعداد کل مرگ های مازاد بیان کرد.

برون یابی (Extrapolation)

تلاش ریاضیاتی برای بسط یافته های مطالعه مرگ میر به جمعیت و یا دوره ای که نمونه بررسی نماینده آن نیست.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد دامین thez.ir برای ثبت سفارش می شوید. اما این دامین  مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com