ورود کاربر

حاملگی نابجا

وبگاه پرستارحاملگی نابجا یا اکتوپیک (Ectopic pregnancy) علت اصلی مرگ و میر ناشی از حاملگی مادران در سه ماهه اول حاملگی در ایالات متحده می باشد و حدود 2% از تمامی حاملگی ها به صورت حاملگی نابجا است و مسئول 9% از تمامی مرگ های ناشی از حاملگی است. حاملگی نابجا بیشتر اوقات در اثر ناهنجاری آناتومیک (ساختمانی) یا عملکردی لوله فالوپ، تخمدان یا رحم رخ می دهد. تقریباً 95% از حاملگی های نابجا در لوله های فالوپ (لوله تخمدان) رخ می دهد. هر چیزی که جلوی مهاجرت رویان از تخمدان به لایه داخلی رحم (حفره آندومتریال) را بگیرد می تواند زن را به حاملگی نابجا مبتلا کند. ریسک فاکتورهای حاملگی نابجا شامل بیماری های التهابی لگن، سن، حاملگی نابجای قبلی، بستن لوله پیشین، مصرف سیگار، سن بالای 35 سال، وسایل ضد بارداری داخل رحمی پروژسترونی، درمان نازایی با القای تخمک گذاری یا تحریک تخمک گذاری است [1] . حاملگی داخل بافتی نمایش داده شده در شکل زیر که 12 هفته ای است، نهایتاً منجر به خارج کردن رحم (هیسترکتومی) شده است.

13 علت درد شکم در حاملگی

وبگاه پرستاراگر متخصص به حاملگی نابجا شک کند، سطح هورمون گونادوتروپین جفتی انسانی (hCG) سرم اندازه گیری شده و سونوگرافی انجام می شود [2] . اگر سطح hCG بین 1500 تا 2400 میلی واحد بین المللی در میلی لیتر (mIU/ml) باشد (دامنه ای که ناحیه افتراقی گفته می شود)، بایستی کیسه حاملگی داخل رحمی در سونوگرافی داخل واژنی دیده شود. اگر سطح هورمون hCG بالاتر از ناحیه افتراقی باشد و کیسه جنین در داخل رحم دیده نشود، احتمال حاملگی نابجا را نمی توان رد کرد [3، 4] . دیاگرام زیر مناطق مختلفی که حاملگی نابجا ممکن است رخ دهد را نشان می دهد.

13 علت درد شکم در حاملگی

وبگاه پرستاربا رسیدن هفته 6 باروری، تمامی حاملگی های طبیعی (که توسط وجود کیسه زرد مشهود، پل جنینی یا حرکت قلبی مشخص می گردد) بایستی از طریق سونوگرافی داخل واژنی قابل رویت باشد. یافته های معمول در سونوگرافی حاملگی نابجا شامل وجود توده ای در آدنکس (زائده رحمی)، مایع در لگن، فقدان حاملگی مشهود داخل رحمی است. تشخیص جامع و قطعی حاملگی نابجا از طریق قرار دادن پروب سونوگرافی در داخل واژن (مهبل زن) ممکن است، اگر که ضربان یا حرکت قلب جنین در سونوگرافی خارج رحمی قابل مشاهده باشد؛ هرچند این حرکت قلب تنها در 20% از حاملگی های نابجا دیده می شود. حاملگی های هتروتوپیک (حاملگی داخل رحمی به علاوه حاملگی نابجا) خیلی نادر است و تنها یکی در هر 5000 حاملگی بدون دارو و ماده زایایی دیده می شود. تصویر زیر یک سونوگرام داخل واژنی است که حاملگی نابجا را در مراحل اولیه نشان می دهد. یک حلقه اکوژنیک (حلقه لوله ای) [با پیکان نمایش داده شده است] در خارج از رحم مشهود است. مایع آزاد در داخل شکم و لگن این تصویر وجود دارد.

13 علت درد شکم در حاملگی

وبگاه پرستارحاملگی نابجا یک اورژانس جراحی است. تمامی حاملگی های نابجا غیرقابل حیات محسوب می شوند و ریسک پارگی را به همراه دارند. حاملگی نابجای پاره شده می تواند خیلی سریع به خونریزی داخل صفاقی و متعاقباً شوک هموراژیک (شوک ناشی از خونریزی) می انجامد. نرخ مرگ و میر حاملگی های نابجا حدود یک در 2000 است و حداقل سالانه 50 بیمار در ایالات متحده در اثر حاملگی نابجا می میرند. نمی توان با توجه به تاریخچه بیمار و نتایج معاینات فیزیکی احتمال حاملگی نابجا را رد کرد. بجز مواردی که حاملگی داخل رحمی از قبل تایید شده باشد، هر بیمار مبتلا به آمنوره (قطع قاعدگی)، درد شکم، خونریزی واژینال، سنکوب یا بی ثباتی همودینامیک بایستی به حاملگی نابجا شک شود [6] . تصویر لاپارسکوپیک (داخل شکمی) زیر یک حاملگی نابجای سمت راست (پیکان های قرمز) و رحم خالی (پیکان های آبی) را نشان می دهد.

13 علت درد شکم در حاملگی

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد ساب دامین thez.parastar.info برای ثبت سفارش می شوید. اما این ساب دامین همانطور که از نامش پیداست مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com