ورود کاربر

Adrenal steroid precursors (Androstenediones [AD], Dehydroepiandrosterone [DHEA], Dehydroepiandrosterone sulfate [DHEA S], 11-Deoxycortisol, 17-Hydroxyprogesterone, 17-Hydroxypregnenolone, Pregnenolone)

نام آزمایش

پیش ماده ها استروئیدی غده فوق کلیوی

نوع تست

آزمایش خون

یافته های طبیعی

آزمایشگاه پرستار

شرح آزمایش و فیزیولوژی مربوطه

آندرواستندیون ها (Androstenediones) شامل Ads، DHEA، و سولفریک استرها، DHEA S پیش ماده تستوسترون (testosterone) و استرون (estrone) هستند و توسط غدد گونادی (بیضه ها) و غده فوق کلیوی (آدرنال) ساخته می شوند. پیش ماده های کورتیزول شامل 11-دی اکسی کورتیزول (11-Deoxycortisol)، 17- هیدروکسی پروژسترون (17-hydroxyprogesterone)، 17- هیدروکسی پرژنینولون (17-hydroxypregnenolone) و پرژنینولون (pregnenolone) می باشند. ACTH ترشح این مواد توسط آدرنال را تحریک می کند. بچه های مبتلا به هیپرپلازی مادرزادی آدرنال (CAH) دچار جهش ژنتیکی هستند که موجب کمبود آنزیم های درگیر در ساخت کورتیزول، تستوسترون و استرون می شود. زمانی که نقصی در سنتز این آنزیم ها رخ می ده یا در مسیر سنتز این آنزیم ها مشکلی وجود دارد، پیش ماده های ذکر شده فوق با سطوح خیلی بالاتر از حد نرمال در خون وجود خواهند داشت که حاصل افزایش تحریک ترشح آنها توسط ACTH است. در بیشتر موارد، CAH یک اختلال ژنتیکی مغلوب اتوزومی است.

علائم این اختلال به نوع استروئیدی که زیاد تولید می شود و استروئیدی که کم تولید شده و کمبود دارد، بستگی دارد. در نتیجه CAH ممکن است با علائم متفاوتی ظاهر شود که شامل وجود صفات مردانه (virilization) در نوزاد مونث مبتلا، نشانه های افزایش سطح آندروژن ها در هر دو جنس مونث و مذکر؛ نشانه های کمبود هورمون های جنسی در هر دو جنس؛ بحران اتلاف نمک ثانویه به کمبود کورتیزول و آلدسترون؛ یا هیپرتانسیون هورمونی در اثر افزایش مینرالوکورتیکوئیدها است. فرم خفیف تر و غیر کلاسیک CAH به صورت بلوغ زودرس، آکنه، رویش مو بر روی زبان (hirsutism)، بی نظمی قاعدگی و نازایی ظاهر می شود.

همین پیش ماده ها در افراد بالغ بخاطر تومورهای آدرنال یا بیضه ای رخ می دهد. بیماران مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (سندرم اشتاین-لونتال)دارای سطح خیلی بالای Ads هستند. سطح DHEA S در بیماران مبتلا به کارسینوم آدرنال نیز خیلی بالا است.

در بیماران مشکوک به CAH، آزمایش پانل استروئیدها شامل مسیر بیوسنتز کورتیزول نیز می باشد که ممکن است برای تعیین آنزیم خاصی که کمبود دارد انجام شود. در بیشتر موارد غلظت پایه در محدوده نرمال تایید کننده CAH است. نسبت پیش ماده به محصول مسیر نهایی (با یا بدون تحریک با ACTH) ممکن است برای تشخیص آنزیمی که کم است، استفاده شود.

عوامل مداخله گر

 • اسکن رادیواکتیو انجام شده در طی یک هفته قبل از آزمایش ممکن است با نتایج این آزمایش تداخل کند، اگر رادیوایمنواسی انجام شده باشد.
 • کلومیفن (clomiphene)، کورتیکوتروپین (corticotropin) و متیراپون (metyrapone) سطح Ads را افزایش می دهند.
 • استروئیدها ممکن است سطح Ads را کاهش دهند.

رویه ها و مراقبت از بیمار

 • مراقبت های روتین آزمایش خون اجرا شود
 • لازم نیست بیمار ناشتا باشد
 • معمولا از لوله جداساز سرم یا لوله کد قرمز استفاده می شود
 • در بیماران مونث نمونه بایستی یک هفته قبل یا بعد از پریود قاعدگی گرفته شود
 • تاریخ آخرین دوره قاعدگی بر روی برگه آزمایش قید شود

یافته های غیرطبیعی

افزایش سطح

 • تومور آدرنال
 • هیپرپلازی مادرزادی آدرنال
 • تومور اکتوپیک تولید کننده ACTH
 • سندرم کوشینگ (در بعضی موارد)
 • سندرم اشتاین – لوانته
 • تومور بند جنسی تخمدان

کاهش سطح

 • نارسایی بیضوی
 • نارسایی اولیه یا ثانویه آدرنال

آزمایشگاه

Keywords

گروه

نوع تست

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد دامین thez.ir برای ثبت سفارش می شوید. اما این دامین  مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com