ورود کاربر

Adrenocorticotropic hormone (ACTH, Corticotropin)

نام آزمایش

آدرنوکورتیکوتروپیک هورمون (ACTH، کورتیکوتروپین)

نوع تست

آزمایش خون

یافته های طبیعی

بالغین/سالمندان: زنان 19 ساله یا بالاتر: 6-58 pg/mL مردان 19 ساله یا بالاتر: 7-69 pg/mL بچه ها: 1 هفته تا 9 ساله (مذکر و مونث): 5-46 pg/mL 10-18 ساله (مذکر و مونث): 6-55 pg/mL

شرح آزمایش و فیزیولوژی مربوطه

آزمایش ACTH برای تست عملکرد غده هیپوفیز قدامی انجام می شود و بهترین شناخت ممکن در مورد علل سندرم کوشینگ (تولید مفرط کورتیزول) یا بیماری ادیسون (تولید اندک کورتیزول) را فراهم می سازد. یک مکانیسم بازخورد پیچیده در ترشح کورتیزول وجود دارد که عملکرد هیپوتالاموس، غده هیپوفیز و غدد آدرنال (فوق کلیوی) را هماهنگ می سازد. ACTH یکی از اجزای مهم این مکانیسم است. هورمون آزاد کننده کورتیکوتروپین (CRH) در هیپوتالاموس ساخته می شود. این هورمون تولید ACTH توسط غده هیپوفیز قدامی را تحریک می کند. این هورمون نیز به نوبه خود قشر آدرنال را تحریک کرده تا کورتیزول تولید کند. بالا رفتن سطح کورتیزول به عنوان بازخورد منفی عمل کرده و از تولید بیشتر CRH و ACTH جلوگیری می کند.

در بیماران مبتلا به سندرم کوشینگ، بالا رفتن سطح ACTH می تواند در اثر تومورهای تولید کننده ACTH هیپوفیزی یا غیر هیپوفیزی (اکتوپیک) ایجاد شود، که معمولا سرطان ریه، پانکراس، تیموس یا سرطان تخمدان است. سطح ACTH بالاتر از 200 پیکوگرم در میلی لیتر (200 pg/mL) معمولا نشانگر تولید اکتوپیک یا نابجای ACTH است. اگر سطح ACTH در مبتلایان کوشینگ کمتر از نرمال باشد، احتمالا علت این بیش فعالی آدنوم آدرنال یا کارسینوم غده فوق کلیوی است.

در بیماران مبتلا به بیماری آدیسون، بالا بودن سطح ACTH نشانگر نارسایی اولیه غدد آدرنال است، مثل زمانی که غده آدرنال در اثر انفارکتوس، خونریزی، اختلالات اتوایمون یا خارج کردن آدرنال در جراحی، نارسایی مادرزادی آنزیم، سرکوب آدرنال توسط مصرف طولانی مدت استروئیدهای خارجی؛ نارسا می شود. اگر سطح ACTH در بیماران مبتلا به نارسایی آدرنال کمتر از نرمال باشد، احتمالا علت این نقص عملکرد کم کاری هیپوفیز است.

بایستی هوشیار بود که سطح ACTH دارای تغییرات روزانه است که متناظر با تغییرات سطح کورتیزول در شب و روز تغییر می کند. سطح ACTH در نمونه های گرفته شده غروب (8 تا 10 شب) معمولا نصف تا دو سوم سطح نمونه های گرفته شده صبح (4 تا 8 صبح) است. زمانی که غدد هیپوفیز یا آدرنال بیمار می شوند (بخصوص نئوپلاسم)، این تغییرات سطح ACTH در شب و روز از دست می رود. همچنین استرس می تواند این تغییرات نرمال روزانه سطح ACTH را مخفی یا حذف کند.

عوامل مداخله گر

 • استرس (تروما، تب زاها یا هیپوگلیسمی) و حاملگی می توانند موجب افزایش سطح ACTH شوند.
 • رادیوایزوتوپی که اخیرا برای تصویربرداری تجویز شده است می تواند روی سطح ACTH تاثیر داشته باشد.
 • داروها نیز ممکن است موجب افزایش سطح ACTH شوند از قبیل آمینوگلوت تیامید (aminoglutethimide)،آمفتامین ها (amphetamines)، استروژن، اتانول، انسولین، میتیراپون (metyrapone)، اسپرینولاکتون (spironolactone) و وازوپرسین (vasopressin).
 • کورتیکواستروئیدها موجب کاهش سطح ACTH می شوند.

رویه ها و مراقبت از بیمار

 • از آنجایی که آزمایش ACTH یک آزمایش خون است، مراقبت های روتین آزمایش خون رعایت شود.
 • بیمار بایستی برای آزمایش ACTH ناشتا باشد
 • معمولا از لوله سبز برای خونگیری استفاده می شود
 • بیمار از نظر استرس بررسی شود زیرا موجب نامعتبر شدن نتایج آزمایش می شود
 • بیمار از نظر ناهنجاری های الگوی خواب بررسی شود. اگر الگوی خواب طبیعی باشد، بالاترین سطح ACTH بین ساعات 4 صبح تا 8 صبح دیده می شود و کمترین سطح آن حدود 9 صبح است.
 • برای پیشگیری از تجزیه و از بین رفتن آنزیمی ACTH، نمونه خون در یخچال نگهداری شود.
 • نمونه خون در آب یخ قرار داده شده و فورا به آزمایشگاه بیوشیمی ارسال شود. ACTH یک پپتید فوق العاده ناپایدار پلاسما است و بایستی در دمای زیر 20 درجه سانتی گراد (−20 °C) نگهداری شود تا نتیجه آزمایش بطور مصنوعی و کاذب پایین نباشد.

یافته های غیرطبیعی

افزایش سطح ACTH

 • بیماری آدیسون (نارسایی اولیه آدرنال)
 • سندرم کوشینگ (هیپرپلازی وابسته به هیپوفیز آدرنال)
 • سندرم ACTH اکتوپیک
 • استرس
 • سندرم آدرنوژنیتال (هیپرپلازی مادرزادی غده فوق کلیوی)

کاهش سطح ACTH

آزمایشگاه

Keywords

گروه

نوع تست

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد دامین thez.ir برای ثبت سفارش می شوید. اما این دامین  مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com