ورود کاربر

Activated clotting time (ACT, Activated coagulation time)

نام آزمایش

زمان لخته فعال (ACT، زمان انعقاد فعال شده)

نوع تست

آزمایش خون

یافته های طبیعی

سطح طبیعی 70-120 ثانیه است. دامنه درمانی برای درمان ضد انعقادی 150 تا 600 ثانیه است. (دامنه طبیعی این تست و دامنه درمان ضد انعقادی با توجه به نوع رویه آزمایشگاهی و درمان خاص مورد استفاده متغیر است). مقادیر بحرانی احتمالی به نوع مصرف تست و همچنین موقعیت بالینی بیمار بستگی دارد.

شرح آزمایش و فیزیولوژی مربوطه

آزمایش ACT عمدتا برای اندازه گیری تاثیر ضد انعقاد هپارین یا سایر مهار کننده های مستقیم ترومبین در طی آنژیوپلاستی قلب، همودیالیز و جراحی بای پس قلبی عروقی (CPB) استفاده می شود. در این آزمایش زمانی که طول می کشد تا خون پس از اضافه کردن یک فعال کننده لخته ببندد اندازه گیری می شود. این تست همانند آزمایش زمان ترمبوبلاستین فعال شده نسبی (APTT) است که در آن توانایی مسیر داخلی انعقادی در شروع تشکیل لخته توسط فعال شدن فاکتور XII اندازه گیری می شود. در ACT با بررسی وضعیت لخته شدن خون، پاسخ هپارین درمانی غیر سهمیه بندی شده را می توان پایش کرد.

می توان از هر دوی APTT و ACT برای پایش هپارین درمانی در بیماران تحت CPB استفاده کرد. هرچند ACT نسبت به APTT مزایای متعددی دارد. اولا، ACT دقیق تر از APTT است زمانی که دوز بالای هپارین به عنوان ضد انعقاد مصرف می شود. این مسئله موجب می شود که ACT بخصوص در طی موقعیت های بالینی مستلزم دوز بالای هپارین مفیدتر باشد از جمله در طی CPB، که در آن دوز آنتی کواگولانت بایستی حدود 10 برابر دوز مورد استفاده در ترمبوز وریدی باشد. در این دوزهای بالا نمی توان APTT را اندازه گیری کرد. هدف مورد قبول برای ACT در طی CPB بین 400 تا 480 ثانیه است.

دوما، ACT هم ارزانتر است و هم راحتتر انجام می شود و حتی می توان در بالین بیمار انجام داد. این خاصیت امکان دسترسی فوری به نتیجه آزمایش و در زمان افت آن را می دهد. توانایی انجام ACT در محل مراقبت موجب می شود که ACT به طور خاص برای بیماران آنژیوپلاستی، همودیالیز و PCB خیلی بهتر باشد.

برای هدایت رسیدن به سطح ضد انعقاد مورد نظر معمولا از یک نوموگرام (nomogram) استفاده می شود. این نوموگرام برای تعیین دوز پروتامین مورد نیاز برای خنثی کردن اثر هپارین پس از پایان رویه استفاده می شود. ACT برای تعیین زمان ایمن کشیدن دسترسی وریدی (آنژیوکت) پس از تکمیل رویه استفاده می شود. مزایای تست ACT تعدیل شده این است که به حجم خیلی کوچکی از نمونه خون احتیاج دارد، می توان بصورت خودکار انجام داد، می توان از مخلوط استاندارد شده خون/معرف استفاده کرد، زمان لخته شدن خون را سریعتر از ACT عادی به ما می دهد. امروزه ACT تعدیل شده بیشتر استفاده می شود.

عوامل مداخله گر

 • نتیجه ACT توسط متغیرهای بیولوژیک از جمله هیپوترمی، همودیلاسیون و شمارش پلاکتی و عملکرد پلاکتی تحت تاثیر قرار می گیرد.
 • عوامل موثر بر فارماکوکینتیک هپارین (برای نمونه بیماری کلیه یا کبد) و مقاومت هپارین می تواند روی اندازه های ACT تاثیر بگذارد.
 • نمونه لخته شده می تواند موجب افزایش نتیجه ACT شود.

رویه ها و مراقبت از بیمار

 • آزمایش ACT یک آزمایش خون است، مراقبت های روتین نمونه گیری خون لازم است
 • آزمایش ACT به ناشتا بودن نیاز ندارد
 • نوع لوله آزمایش مورد استفاده به سیاست آزمایشگاه بستگی دارد
 • کمتر از یک سی سی خون گرفته می شود و در داخل ماشین اندازه گیری در بالین ریخته می شود. وقتی خون لخته شد، مقدار ACT نمایش می یابد.
 • اگر بیمار هپارین را به صورت قطره ای و مداوم دریافت می کند، نمونه خون از دستی گرفته می شود که آنژیوکت هپارین به آن وصل نیست.
 • به علت درمان ضد انعقادی، زمان خونریزی (bleeding time) طولانی تر خواهد بود.
 • بیمار از نظر احتمال خونریزی بررسی شود. از نظر وجود خون در ادرار و سایر ترشحات بدن، وجود خونمردگی، پشتی یا کمر درد بررسی شود.

یافته های غیرطبیعی

افزایش سطح ACT

 • تجویز هپارین
 • کمبود فاکتورهای انعقادی
 • سیروز کبد
 • مهار کننده لوپوس
 • تجویز وارفارین

کاهش سطح ACT

برای آشنایی بیشتر با بیماری های خونی، مطالعه فرآیند پرستاری اختلالات هماتولوژیک پیشنهاد می شود.

آزمایشگاه

Keywords

گروه

نوع تست

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد دامین thez.ir برای ثبت سفارش می شوید. اما این دامین  مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com