ورود کاربر

Acid phosphatase (Prostatic acid phosphatase [PAP],A Tartrate-resistant acid phosphatase [TRAP])

نام آزمایش

اسید فسفاتاز (اسید فسفاتاز پروستاتیک [PAP]، اسید فسفاتاز مقاوم به تارتارات [TRAP])

نوع تست

آزمایش خون

یافته های طبیعی

بالغین/سالمندان : 0.13-0.63 units/L (Roy, Brower, Hayden; 37 ° C) or 2.2-10.5 units/L (SI units) بچه ها: 8.6-12.6 units/mL (30 ° C) نوزادان: 10.4-16.4 units/mL (30 ° C)

شرح آزمایش و فیزیولوژی مربوطه

اسید فسفاتاز در بافت های زیادی از بدن یافت می شود، از جمله کبد، سلول های قرمز خون، مغز استخوان، پلاکت ها. بالاترین سطح اسید فسفاتاز در غده پروستات یافت می شود که ایزوآنزیم PAP می باشد. معمولا (اما نه همیشه) سطح بالا اسید فسفاتاز در بیماران مبتلا به سرطان پروستات که فراتر از کپسول پروستات یا به سایر بخش های بدن و بویژه استخوان متاستاز داده است، دیده می شود. درجه بالارفتن نشانگر وسعت بیماری است.

از آنجایی که اسید فسفاتاز با غلظت بالا در مایع سمینال یافت می شود، این تست را می توان بر روی ترشحات واژن جهت تحقیق در مورد تجاوز جنسی و رپ انجام داد. این حالا به استفاده اولیه تست PAP تبدیل شده است. سطوح بالای اسید فسفاتاز همچنین در سلول های سفید خون یافت می شود (غالبا مونوسیت ها و لنفوسیت ها). اینها در تعیین دوره بالینی بیماران مبتلا به بیماری های لنفوپرولیفراتیو و لوسمی سلول های مویی مفید است. اسید فسفاتاز یک آنزیم لیزوزومی است. بنابراین، بیماری ذخیره لیزوزومی (از قبیل بیماری گاشر (Gaucher disease) و بیماری نیمان – پیک (Niemann-Pick disease) با بالا رفتن سطح این آنزیم همراه هستند.

عوامل مداخله گر

 • آلکالین و اسید فسفاتاز آنزیم های خیلی مشابهی هستند که فقط در pH تعیین و شناسایی آنها با هم فرق دارند. هر وضعیت یا اختلالی که موجب بالا رفتن سطح آلکالین فسفاتاز شود ممکن است به کاذب نشانگر سطوح بالای اسید فسفاتاز نیز باشد.
 • بالا بودن کاذب سطح اسید فسفاتاز ممکن است در مردان بعد از معاینه انگشتی یا قرار دادن ابزار در مجرا و تحریک پروستات (مثل سیستوسکوپی) دیده شود زیرا موجب تحریک پروستات می شود.
 • داروهایی که ممکن است موجب بالا رفتن اسید فسفاتاز شوند شامل آلگلوکراز (alglucerase)، آندروژن ها (در زنان) و کلوفیبرات (clofibrate) است.
 • داروهایی مثل الکل، فلئوریدها، هپارین، اگزالات ها و فسفات ها ممکن است سطح اسید فسفاتاز را کاهش دهند.

رویه ها و مراقبت از بیمار

 • این یک آزمایش خون است. مراقبت های عمومی آزمایش خون لازم است.
 • آزمایش اسید فسفاتاز به ناشتا بودن نیازندارد.
 • معمولا از لوله آزمایش برای گرفتن خون استفاده می شود.
 • از همولیز اجتناب شود. سلول های قرمز خون حاوی اسید فسفاتاز هستند.
 • مواظب نتیجه کاذب باشید، اگر بیمار تحت معاینه انگشتی پروستات یا قراردادن ابزار در مجرای ادرار یا مقعد در طی 24 ساعت گذشته بوده است.
 • نمونه خون برای بیشتر از 1 ساعت در دمای اتاق نگهداری نشود، زیرا آنزیم به حرارت و pH حساس است و میزان فعالیت آن کاهش خواهد یافت.

یافته های غیرطبیعی

 • بالا بودن سطح اسید فسفاتاز خون می تواند نشانگر موارد زیر باشد:

کارسینوم پروستات، هیپرتروفی خوش خیم پروستات، پروستاتیت، مولتیپل میلوما، بیماری پاژه، هیپرپاراتیروئیدیسیم، متاستاز به مغز استخوان، بحران سلول های داسی شکل، ترمبوسیتوز، اختلالات لیزوزومی، بیماری کلیوی، بیماری کبدی (سیروز)، رپ یا تجاوز جنسی

آزمایشگاه

Keywords

گروه

نوع تست

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد دامین thez.ir برای ثبت سفارش می شوید. اما این دامین  مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com