ورود کاربر

رهبري و هدايت زيردستان

THERESA M. VALIGA - SHEILA GROSSMAN

انگيزه فصل:

«افراد محتاط و دقيق هميشه بدنبال حفظ آبرو و جايگاه اجتماعي خود هستند، هرگز تن به تغيير و دگرگوني نمي‌دهند. كساني كه مشتاق پيشرفت هستند، در برآورد جهاني بايستي بدنبال همه يا هيچ باشند».

Susan B. Anthony

اهداف فصل:

در پایان این فصل فراگیران بایستی بتوانند:

- بين رهبري و مديريت تمايز قائل شوند.
- ويژگيهاي زيردستان و رهبران اثربخش را مقايسه كنند.
- توانايي پرستاران در رهبري كار و حرفه خود را شرح دهند.

محيط‌هاي كار امروزي كساني را مي‌طلبد كه انعطاف پذير و خلاق بوده و قادر به نيروبخشي و اختياردهي به ديگران باشند تا ديگران را نيز انعطاف پذير و خلاق سازند. با توجه به كمبود پرستار، مراقبت نظارتي، حدّت بالاتر بيماران، كمبود منابع، ويژگي‌هاي فردي متنوع بيماران، تأثيرهاي بيروني؛ لازم است كه هر يك از پرستاران خود رهبري اثربخش باشند و نسبت به قبل، بيماران مكان ها و بخش‌هاي بيشتري را بتواند اداره و مراقبت كند.

اما رهبر اثربخش بدون پيرو و همكار اثربخش چه معني دارد؟ امروزه لازم است كه پرستاران خود پيروان اثربخشي بوده، بدانند از چه كسي پيروي كنند، چه موقع و چگونه پيروي كنند؛ چگونه نقش پيرو را بطور قدرتمندي اجرا نمايند. چون اكثر ما بيشتر اوقات پيرو هستيم تا رهبر؛ هنر پيروي مفهومي است كه لازم است بخوبي در هر گونه بحث نوين و مدرني از رهبري و مديريت، بررسي و شكافته شود.

برنز (2003) رهبري را بعنوان «جايگاه و نقشي برتر دانسته كه تعدادي از سخت‌ترين مشكلات نيازهاي انساني و تغيير اجتماعي لازم را نمايان و روشن مي‌سازد». ديگران پيشنهاد كرده اند كه رهبري داشتن ديدگاه و وادار كردن ديگران به پيروي، با استفاده از هنر تشويق و ترغيب، است. پس كساني هستند كه رهبري و مديريت را يكسان دانسته و بجاي هم از آنها استفاده مي‌كنند. بنيس و نانوس (1985) رهبري را پديده‌اي خوب مطالعه شده توصيف كرده‌اند كه هريك از تفسيرهاي ارائه شده براي آن فراهم كننده ديدگاه و نظري جديد است اما هيچكدام بصورت كلي نگر نبوده و توضيحي كافي براي رهبري نمي‌باشند. ساشكين و ساشكين (2003) ديدگاهي ساده اما مفيد به رهبري دارند و بيان مي‌دارند: رهبري مورد نظر در پرستاري يك فاكتور حياتي است كه در زندگي مردم تفاوت ايجاد كرده و موجب موفقيت سازمان ها مي‌شود.

صاحب نظران زيادي بيان كرده اند كه رهبري متشكل از شخصيت رهبر، رفتار رهبر، هوش و علاقه پيروان، موقعيتي كه رهبري در آن صورت مي‌گيرد؛ مي‌باشد. اين صاحب نظران عموماً معتقدند كه رهبري اكتسابي و قابل يادگيري است. با دانستن اينكه افراد رهبر به دنيا نمي‌آيند بلكه رهبر مي‌شوند؛ بنابراين اكتسابي بودن مفهومي مهم براي اين مدعا است كه تمامي پرستاران را بايستي بعنوان رهبران بالفعل يا بالقوه حرفه خود نگريست.

امروزه پرستاران روي ارائه مراقبتي كيفي و اثربخش به بيماران متمركز مي‌باشند نه اجراي ليستي از فعاليت ها و وظايف پرستاري. اين ايده مستلزم آن است كه يك پرستار بتواند هر دوي نقش‌هاي رهبر و پيرو را بطور اثربخش ايفا نمايد. در اين فصل دو مفهوم رهبري و پيروي بررسي شده و راه های ارتقای توانایی پرستاران برای رهبری و پیروی را بحث می کنیم (کد دریافت مطلب: doc: 110100-1 ، فایل pdf : 110100-2).

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد دامین thez.ir برای ثبت سفارش می شوید. اما این دامین  مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com