ورود کاربر

تا به اینجا، ستون اول دارای سرنام var0001 است. این سرنام قابل تغییر است و می توانید به آن نام با مفهومی بدهید که به آسانی مفهوم متغیر را به خواننده و تحلیل گر القاء نماید. همچنین می توان مشخصات و تنظیمات متغیر را انجام داد. این فرآیند در SPSS تعریف متغیر نامیده می شود. شما می توانید از ابتدا متغیرهای خود را تعریف کرده و سپس داده های خام را وارد کنید (عملکرد پیش فرض) یا ابتدا داده را وارد کرده و سپس متغیرها را تعریف کنید

برای اینکه از قسمت انتهای سمت راست پایین صفحه ویرایشگر داده برنامه برگه Variable View را بزنید. اینکار موجب می شود که صفحه تعریف متغیرها باز شود. با دو کلیک بر هر یک از اسامی سرنام های ستون ها می توان آنها را تغییر داد. صفحه تعریف متغیرها به شکل زیر است:

تعریف متغیرها

ما می توانیم اطلاعات مربوط به هر متغیر را به طرق مختلفی تصحیح کنیم.

1- وارد کردن نام متغیر

اولین ستون صفحه Variable View اسم متغیرها است (که در صفحه ورود داده سرنام هر ستون است). نام متغیر بایستی منحصر به فرد و معنادار باشد. در ویرایش های جدید برنامه می توان نام متغیر را بیشتر از 8 حرف وارد کرد. اما بهتر است که اسامی متغیرها کوتاه باشد. در نام متغیرها نمی توان از فاصله استفاده کرد، بنابراین اسم کد بیماران مجاز نیست زیرا بین کد و بیماران فاصله دارد، اما کد_بیماران یا کدبیماران قابل قبول است.

- در خانه اول سطر اول patID را وارد کنید.

2- وارد کردن برچسب ها

برای اینکه در صفحه خروجی برنامه جزئیات متغیرها مشخص باشد، می توان به هر متغیر برچسبی زد. برچسب می تواند تا 256 حرف باشد و فاصله هم مجاز است. برچسب نوشتن برای متغیرها عادت بسیار پسندیده ای است زیرا خواندن خروجی برنامه و نتیجه تجزیه و تحلیل راحت می شود. برای وارد کردن برجسب نام متغیرها:

- در ستون label روی خانه اول کلیک کرده و برچسب patient ID را وارد کنید.

نام سه متغیر دیگر را به ترتیب gender، age، bloodgroup بگذارید. متغیر age را برچسب age in year بزنید.

در این صفحه می توان الگوی کد گذاری متغیرها را نیز تعریف کرد. اینکار به دو دلیل اهمیت دارد. اولاً، طرح ثابتی از رکوردها (کیس ها) به ما می دهد. دوم، تفسیر تجزیه و تحلیل بعدی داده ها آسانتر می شد، زیرا کدها و معنی آنها به طور کامل مشخص می شود.

ثبت سفارش

- روی خانه مورد نظر در ستون value کلیک کرده و سپس علامت ... در کنار خانه را کلیک کنید.

- در پنجره value labelکه ظاهر می شود روی خانه کلیک کرده و مقدار 1 را تایپ کنید.

- در همان پنجره روی value label کلیک کرده و Male را تایپ کنید.

- حال دکمه Add را کلیک کنید.

- مجددا روی خانه Value کلیک کرده و 2 را تایپ کنید.

- در خانه Value Label کلیک کرده و Female را تایپ کنید

- دکمه Add را بزنید و سپس دکمه Ok را بزنید.

این کار را برای کد گذاری سایر متغیرها تکرار کنید.

3- تغییر تعداد اعشار اعداد

به طور پیش فرض داده های وارده به پنجره ویرایشگر SPSS عددی محسوب می شوند و دو رقم اعشار برای آنها در نظر گرفته می شود و حداکثر تعداد ارقام برای هر عدد 8 رقم است. این تعریف متغیرها برای اعداد دقیق مثل قد بیماران به متر مناسب است مثلاً قد 1.65 یا 1.82 . هرچند داده های مثال ما مثل جنس عدد صحیح نبوده و کد گذاری است و به اعشار نیاز ندارد و می توان اعشار ستون را برداشت. اینکار را با صفر کردن تعداد ارقام اعشار انجام می دهیم. برای اینکار:

- ستون دوم به نام Type را انتخاب کنید، که متغیر gender را به صورت عددی نشان می دهد. می توان از اینجا نوع داده را تغییر داد تا اعشار حذف شود یا در ستون بعدی (decimal) عدد صفر را تایپ کرد. معمولاً برای متغیرهای عددی مقدار width برابر 8 در نظر گرفته می شود اما می توان در صورت نیاز مقدار آن را تغییر داد.

4- تعیین نوع متغیر

قبل از ادامه کار، دامنه نوع داده موجود را نگاهی بیاندازید. با کلیک بر هر خانه در ستون Type و زدن علامت ... در گوشه سمت راست آن می توانید انواع متغیر را مشاهده کنید. انواع داده Comma و Dot و Scientific Notation برای داده های عددی در قالب های مختلف است. نوع داده Date برای تاریخ و متغیر تقویمی است و می توان قالب ان را نیز در همین پنجره انتخاب کرد مثل 24-05-2015. نوع داده های Dollar و Custom currency برای داده های ریالی (واحد پول) است. گزینه String اغلب برای کامنت های مربوط به مشاهدات استفاده می شود. برای مثال می توان در یک ستون اسم پزشک بررسی کننده دموگرافی بیمار را تایپ کرد. هرچند طبق یک قاعده کلی بهتر است تعداد متغیرهای رشته ای (string variable) را باید در حداقل امکان استفاده کرد، زیرا در SPSS تجزیه و تحلیل نشده و زمانبر هستند.

قالب پیش فرض داده ها در SPSS عددی است و بهتر است متغیرهای کد گذاری شده و در قالب عددی وارد شوند. استفاده از سایر قالب ها موجب محدود شدن تکنیک های آماری در دسترس برای تجزیه و تحلیل داده می شود. برای مثال هیچ یک از گزینه های آماری روی فرمت داده string عمل نمی کند.

در درس بعدی به مبحث Missing Values می پردازیم.

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. خدمات ترجمه متون پرستار شامل ترجمه متون عمومی، ترجمه متون تخصصی، ترجمه کتاب، ترجمه مقاله در حوزه ترجمه آنلاین، ترجمه حضوری، ترجمه تلفنی؛ بویژه ترجمه فارسی به انگلیسی می باشد. ترجمه فوری و ترجمه ارزان تز را تجربه کنید و مطمئنا به همکاری ادامه خواهید داد. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. هر گونه توضیح لازم را در محل ثبت سفارش قید بفرمایید. بمناسبت افتتاح تز فعلا قیمت ها ثابت و ارزان است. از قیمت ها و کیفیت ترجمه های تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش ترجمه متون

 مژده به همکاران عزیز:

مرکز خدمات پرستار راه اندازی شد. برای ثبت سفارش نگارش پیش پروپوزال، نگارش پروپوزال، نگارش پایان نامه، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، تهیه اسلاید پاورپوینت دفاع به لینک زیر مراجعه نمایید. توجه بفرمایید که پوسته و ظاهر سایت تغییر می کند، زمانیکه وارد دامین thez.ir برای ثبت سفارش می شوید. اما این دامین  مربوط به وبگاه پرستار است و تحت مسئولیت وبگاه پرستار عمل می کند. فقط کافی است ثبت نام کرده و پنل کاربری خود را فعال کنید. از قیمت ها و کیفیت کار تز شگفت زده خواهید شد.

ثبت سفارش پروپوزال و پایان نامه

بالای صفحه
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com